Jdi na obsah Jdi na menu
 


27. 6. 2007

Novinky

Egyptologové našli mumii královny Hatšepsovet

Egyptologové jsou přesvědčeni, že identifikovali mumii královny Hatšepsovet, nejznámější vládkyně starověkého Egypta. Tělo bylo nalezeno v prostém hrobě v Údolí králů. Hlavní egyptský archeolog Zahi Havás, generální tajemník egyptské Nejvyšší rady pro památky, chce nález oficiálně představit 27. června jako nejvýznamnější objev v Údolí králů od doby, co byla objevena slavná mumie Tutanchamona.

Obrazek


26.6.2007Potápěči našli ve vraku u Floridy perlový poklad


Místo nálezu leží asi 60 kilometrů západně od Key Westu a hloubka moře, kde pokladnice spočívala, byla pouhých pět a půl metru. Jejich hodnota se pohybuje hodně nad milion dolarů, řekl archeolog Duncan Matthewson. Potapěči našli kromě zapečetěné pokladnice plné perel ještě zlatý prut, osm zlatých řetězů a několik set dalších předmětů.

Podmořský archeolog a konzervátor James Sinclair vyzdvihl stáří a zachovalost perel, jejichž průměr se pohybuje od tří do 19 milimetrů. Není obvyklé, aby perly vydrželi v mořské vodě tak dlouho po vyjmutí z perlorodky. Podle Sinclara perly "přežily" díku olověné skřínce, v níž byly uloženy, jemnému bahnu, které se dostalo dovnitř a uchránilo obsah před působením agresívní slané vody.

První část pokladu z lodi Santa Margarita objevil už v roce 1980 průkopník moderních hledačů mořských vraků Mel Fisher. Loď plula z Nového světa do Španělska, když ji v roce 1622 potopil u Floridy uragán.perly (ilustrační foto)

         perly (ilustrační foto)       

Autor: Reprofoto


16. června 2007


 
 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář